Dlaczego producenci muzyczni nie osiągają sukcesu? 10 głównych błędów

Czy masz to czego potrzeba aby stać się kolejnym rozchwytywanym producentem muzycznym w branży? Bycie producentem muzycznym nie jest łatwe i nie każdy zrobi karierę w tym fachu. Istnieje wiele obowiązków, które spoczywają na barkach człowieka zajmującego się zadaniem jakim jest produkcja muzyki. Jednocześnie producenci muzyczni muszą wykazać się pewnym wyczuciem oraz kreatywnością. Z pewnością jednak jest to ciekawa odmiana od powszechnie spotykanych zawodów na rynku.

Nierzadko jednak taki specjalista musi udowadniać swoją wartość nie tylko poprzez swoje umiejętności, ale także poprzez cięgłą edukację. Tak, producent muzyczny nie może skupiać się jedynie na rozwijaniu swojego talentu – musi też dbać o  wykształcenie. Choć młodsza generacja znanych producentów czasem nie przywiązuje uwagi do konieczności zdobycia gruntownej wiedzy to faktem jest, że szkolenie i warsztaty to znak rozpoznawczy profesjonalistów w branży.

Producenci muzyczni i ich główne błędy:

Dlaczego jednak tak dużo osób, które rozpoczynają przygodę z produkcją muzyki nie osiąga dzisiaj sukcesu? Jakie błędy popełniają na początku swojej kariery? Oto dziesięć najczęściej popełnianych naszym zdaniem błędów:

Błąd #1 to:

  • Brak odpowiedniej wiedzy

Podstawowa wiedza i know-how to jeszcze nie wszystko by móc osiągnąć sukces w tym fachu. Oczywistym powinno być to, że bycie dobrym praktykiem jest jednym z najważniejszych kryteriów pozwalającym na stanie się rozpoznawalnym producentem muzycznym. Warto dodać, że niektórzy producenci muzyczni dobrze grają na instrumentach, daje im to podstawową wiedzę na temat teorii muzyki. Inna grupa nie posiada praktycznej wiedzy związanej z grą na instrumentach ale bardzo dobrze rozumie  etapy produkcji muzycznej.

Sama wiedza na temat tego jak wykorzystać umiejętności muzyczne podczas gry na wirtualnych instrumentach lub wtyczkach jest niewystarczająca. To co wyróżnia najlepszych w tym fachu to właśnie rozumienie całościowego kontekstu produkcji muzycznej i specjalizacja w danych obszarach. Brak wiedzy na temat etapów tworzenia utworu, brak podstaw teorii muzyki czy też braki związane np. z obsługą DAW są jednym z podstawowych zaniedbań producentów muzycznych.

Błąd #2 to:

  • Nieznajomość programów muzycznych

Oczywiście wskazane jest aby producenci muzyczni posiadali doświadczenie w obsługiwaniu komputera i programów muzycznych. W szczególności organizacja etapów projektu oraz dojrzałość kompozycji muzycznej sprawiają, że widać czy dany producent w istocie ma coś ciekawego do zaprezentowania czy też nie. Nie jest to jednak wymóg, bowiem wiele działań należy tak naprawdę do innych specjalistów, przykładowo realizatora dźwięku, który dokonuje finalnego masteringu.

Świadomość tego „z czym ma się do czynienia” jest tutaj jednak niezbędna. Z jednej strony zatem wiedza teoretyczna na temat danego DAW a z drugiej strony kreatywność, na kanwie której tworzy się własny styl, a więc coś co sprawia że producent ma większe szanse na sukces. Programy muzyczne udostępniają te same funkcjonalności każdemu użytkownikowi – tylko jego wiedza i umiejętności oraz ich zastosowanie w praktyce robią różnice.

Błąd #3 to:

  • Naśladowanie innych i brak własnej wizji

W czasach muzyki elektronicznej, wirtualnych instrumentów, samplerów i wszelkiej maści syntezatorów tworzenie muzyki stało się łatwiejsze. Dziś, tak naprawdę, wystarczy domowy komputer, średniej klasy sprzęt i odpowiednie programy aby w domowym zaciszu stworzyć hit w stylu Martina Garrixa. Próg wejścia do branży muzycznej jest niski, co naturalnie jest dużym plusem. Z drugiej jednak strony taka sytuacja przekłada się na obecność na rynku „średniej” klasy producentów, którzy bardzo mocno wzorują się na liderach danego gatunku kopiując techniki stosowane przez nich.

W efekcie mamy do czynienia z całą masą przeciętniaków, którzy bez własnej wizji naśladują innych i ślepo podążają utartą ścieżką. Nie ma nic złego z czerpania od najlepszych ale niech będzie to dla Ciebie inspiracją, punktem odniesienia od którego rozpoczniesz kształtowanie swojego stylu. Przede wszystkim przekraczaj granice i eksperymentuj z dźwiękiem, ustawieniami, efektami, etc. Bez takich muzycznych eksperymentów świat nigdy nie poznałby nowych stylów muzycznych oraz ich przedstawicieli, którzy stali się klasykami danego gatunku.

Błąd #4 to:

  • Brak muzycznej elastyczności

Mimo, że wiele osób może sobie z tego nie zdawać sprawy to część czołowych producentów muzycznych zarówno dobrze zna muzykę klasyczną jak i elektroniczną. To poszerza ich możliwości współpracy z artystami z różnych gatunków. Jest to kolejna ważna cecha, którą powinno się mieć aby zostać producentem muzycznym – elastyczność. Im więcej gatunków muzycznych jest Ci bliskich, tym więcej projektów i artystów otwiera Ci drogę do sławy.

Istotne jest, aby nie zamykać się na pewien typ muzyki – bardzo ważne jest otwarcie się na ludzi, na ich pomysły oraz „pójście z duchem czasu”. Producenci muzyczni muszą potrafić dostosować się do zmieniających się czasów i gustów słuchaczy, nawet jeśli przeczy to własnym „preferencjom”.

Błąd #5 to:

  • Ignorowanie roli marketingu i mediów w odniesieniu do promocji

Czy tego chcemy czy nie, faktem jest, że żyjemy w XXI wieku. Świat wkroczył w erę cyfrową. Oplata nas Internet. Rola urządzeń mobilnych zyskuje na znaczeniu. Ilość przekazów reklamowych i kanałów dotarcia stale się zwiększa. Jeżeli poważnie myślisz o swojej karierze producenta nie możesz lekceważyć roli promocji i obecności w mediach, zwłaszcza w mediach cyfrowych.

Nie musisz być specjalistą od marketingu – zostaw to innym. Jednak ważne jest abyś przynajmniej znał i prowadził podstawowe aktywności w tym obszarze. Głównym błędem początkujących producentów muzycznych jest brak podejmowania jakichkolwiek działań w tym kierunku.

Zacznij od podstaw. Stwórz profil producenta na Facebooku i ewentualnie innych mediach społecznościowych jak np. Instagram. Dołącz do wybranych grup tematycznych. Poszukaj forów muzycznych na których możesz się dzielić wiedzą. Stwórz swoją stronę internetową i załóż konta na specjalnych platformach, na których są obecni producenci muzyczni – np. BeatHaze.com. Pokaż się światu – niech inni o Tobie usłyszą!

producenci muzyczni

Załóż profil na stronach na których znajdują się producenci muzyczni – np. na BeatHaze.com

Błąd #6 to:

  • Zbędne kolekcjonerstwo i nadmiar informacji

Jednym z powszechniejszych błędów popełnianych przez producentów muzycznych jest zbyt duże skupienie się na ilości programów, wtyczek czy efektów z których korzystają. Nie ma nic złego w szukaniu nowych narzędzi, technik czy rozwiązań, natomiast we wszystkim konieczny jest umiar.

Finalnie może się okazać, że nie wykorzystujemy nawet 50% potencjału tego co posiadamy. Warto opanować w zadowalającym stopniu jeden główny DAW i kilka wtyczek uzupełniających, co z pewnością przyniesie wymierne efekty. W tym wypadku nie ilość a jakość ma zdecydowanie lepsze przełożenie na efekt naszej finalnej pracy.

Dodatkowo bardzo wielu beatmakerów popełnia podstawowy błąd związany z samorozwojem oraz nauką. Jak wiemy dzisiaj wiele informacji jest na wyciągniecie ręki. Ważne aby wiedzieć jak je odnaleźć, przyswoić i umieć wprowadzić w życie zdobytą dzięki nim wiedzę. Przykładowo przeglądając zasoby serwisu YouTube możemy natknąć się na setki tutoriali pokazujących jak korzystać z danego oprogramowania. Lista filmów do obejrzenia może nie mieć końca a my oglądając kolejne tutoriale teoretycznie jesteśmy bogatsi o nową wiedzę. Na końcu jednak może się okazać, że jeżeli nie będziemy w praktyce korzystać z nabytej wiedzy to jest nam ona niepotrzebna i szybko zapomnimy o tym aspekcie.

Dlatego pamiętajcie, że istotną kwestią w tym przypadku jest umiar i testowanie w praktyce tego co udało nam się dowiedzieć. Wiedza to potęga ale bez praktycznego zastosowania może nie mieć istotnej wartości dla Was.

Błąd #7 to:

  • Brak weny i przejmowanie się krytyką

Każdy z nas ma czasem lepsze lub gorsze dni. Brak weny lub jej nagły przypływ to normalny stan rzeczy. Zdarza się jednak tak, że niektórzy producenci z powodu np. braku kreatywności odpuszczają tworzenie muzyki i poddają się zbyt szybko. Nie rób nic na siłę! Jeżeli czujesz, że to nie Twój dzień spróbuj jutro. Masz jakiś pomysł ale w praktyce okazuje się, że efekt nie jest taki jak myślałeś? Nie przejmuj się. Zapisz dany projekt i wróć do niego w innym czasie.

Spróbuj zrobić coś innego. Nie staraj się na siłę osiągać finalnego efektu. Staraj się podzielić swoją pracę na etapy i z każdego wyciągać krytyczne wnioski, które potem przydadzą się przy kolejnych produkcjach.  Tworzenie muzyki to proces artystyczny i wymaga przede wszystkim kreatywności i czasu aby dojrzeć.

Innym błędem jest zbytnie przejmowanie się krytyką. Oczywiście, konstruktywna krytyka jest potrzebna i może wnieść do naszego projektu pozytywne zmiany. Jednak należy umieć odróżnić krytykę pozytywną od złośliwych komentarzy. Nie każdemu musi się podobać to co zrobimy i warto to uszanować. Warto również mieć dystans do siebie i być świadomym tego, że energię poświęconą na walkę z krytyką lepiej wykorzystać do produkcji kolejnego projektu.

Błąd #8 to:

  • Zła organizacja pracy

Bardzo często zdarza się, że początkujący producenci skupiają się na jednym aspekcie zapominając o innych. Przykładowo wielu producentów marnuje mnóstwo energii na to aby ich utwór brzmiał podobnie jak komercyjne produkcje dostępne na rynku. Skupiając się tylko na tym aspekcie łatwo zapomnieć o innych elementach, które składają się na sukces produkcji jak np. oryginalność, ciekawa aranżacja czy sam miks utworu.

Szlifowanie niemal do perfekcji jednego utworu również prowadzi do nienajlepszych rezultatów. Finalnie może się okazać, że kompletnie straciliśmy obiektywny punkt widzenia, na czym nasza produkcja z pewnością straci. Poza tym marnujemy kolejne godziny na dopieszczaniu jednego elementu zamiast pójść dalej z naszym projektem. Dlatego jeżeli chcemy dopieścić przykładowo mastering to może warto zostawić to innym a skupić się na rozwoju naszego warsztatu producenckiego?

producers

Zacznij od najprostszych zagadnień i dopracuj je do poziomu, który będzie zadowalający – nie bądź perfekcjonistą. Warto rozpocząć od podejścia ilościowego a potem stopniowo przechodzić w stronę jakości, jednocześnie unikając perfekcji na siłę.

Zamiast pracować tydzień nad jednym utworem dopracowanym w każdym szczególe spróbuj zrobić kilka ale mniej dopracowanych. Jeżeli jeden z nich zdobędzie Twoje największe uznanie skup się na nim i spróbuj dokończyć ten projekt. Pamiętaj, że na początku musisz wyrobić sobie nawyki związane z produkcją muzyki tworząc wiele projektów a potem wybierać z nich te najlepsze, które warto dopracować.

Błąd #9 to:

  • Przecenianie roli sprzętu i oprogramowania

Kolejnym z typowych błędów popełnianych przez początkujących producentów jest nadmierne skupianie się na roli sprzętu czy też posiadanego oprogramowania. Pamiętaj, że to Ty tworzysz muzykę a nie Twój sprzęt czy oprogramowanie, które są tylko narzędziami w Twoich rękach. Oczywiście wiele narzędzi takich jak specjalistyczne wtyczki masteringowe czy drogi hardware mogą robić różnicę jednak w praktyce okazuje się, ze to wiedza i umiejętności są ważniejsze.

Dziś możesz zrobić utwór, który będzie bardzo zbliżony do komercyjnych produkcji korzystając jedynie ze średniej klasy laptopa i podstawowej wersji programu do robienia muzyki jeżeli tylko wiesz jak to zrobić. Dlatego nie przykładaj aż tak dużej roli do posiadanego sprzętu i oprogramowania a skup się na zdobywaniu wiedzy oraz praktycznych umiejętności, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Błąd #10 to:

  • Brak cierpliwości i wyrobionych standardów

Ostatnich z „grzechów głównych” w naszym zestawieniu, jaki popełniają producenci muzyczni jest związany z chęcią osiągnięcia szybkiego sukcesu. Oczywiście każdy chce osiągnąć pewien sukces w dziedzinie, którą się zajmuje ale bardzo ważne jest to aby zrobić to z głową. Jeżeli tworzysz muzykę i chcesz zaistnieć na rynku to musisz być pewien swojej wartości i posiadanych umiejętności.

Zanim zaspamujesz wszystkie grupy producenckie na Facebooku lub powysyłasz swoją paczkę beatów do znanych artystów bądź pewien, że są one dobre. Bardzo łatwo wyrobić sobie kiepski wizerunek za sprawą słabego pierwszego wrażenia. Jeżeli Twoje podkłady muzyczne brzmią kiepsko, nie są oryginalne lub po prostu brakuje im polotu to nie wystawiaj ich na sprzedaż. Daj sobie czas i popracują nad jakością oraz stylem.

Pamiętaj, że na rynku są setki innych producentów i aby wybić się na ich tle musisz stale podnosić sobie poprzeczkę i ciężko pracować na sukces. Nic nie przychodzi samo. Ponoć, aby móc powiedzieć, ze jest się w czymś dobrym trzeba spędzić na daną czynność ok. 1000 godzin.

Bądź cierpliwy i powoli pracuj nad sobą wyrabiając swoją własną markę. Jeżeli osiągniesz już określony poziom możesz wtedy odpowiednio drożej wyceniać swoją pracę, dzięki czemu Twoje produkcje będą się wyróżniać na rynku. Za Twoimi produkcjami będzie stała prawdziwa jakość co ma niebywały wpływa na wyższą wartość za którą ktoś będzie chciał płacić więcej.

Komentarze

Czytaj więcej