Sprzedaż beatów online – 8 istotnych aspektów

Zastanawialiście się jak skuteczniej sprzedawać swoje produkcje? Jak się promować i dbać o to aby ilość sprzedanych podkładów muzycznych rosła? Takie pytania zadaje sobie większość producentów muzycznych, którzy chcą zarabiać na swojej pasji. Sprzedaż beatów online jest w zasięgi ręku każdego kto zajmuje się produkcją muzyki. Przedstawiamy Wam nasze zestawienie Top 8 sposobów na to aby zwiększyć szanse na sprzedaż Waszych beatów. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego warto sprzedawać beaty online?

Na wstępie warto zastanowić się nad tym dlaczego warto sprzedawać swoje produkcje muzyczne w Internecie? Czy z tym kanałem sprzedaży związane są jakieś zagrożenia? Czy może sprzedaż online to jednak dobry pomysł, który warto rozwijać?

W gruncie rzeczy szybki rozwój sieci Internet i wzrastająca rola tzw. e-commercu prowadzi do sytuacji w której sprzedaż online jest nieodłącznym elementem strategii większości firm obecnych na rynku.

Producent muzyczny i prowadzona przez niego działalność muzyczna może generować dochody i to całkiem pokaźne jak się okazuje.

Dlaczego zatem warto rozpatrzyć sprzedaż beatów online? Zacznijmy od plusów.

Plusy:

+ nasze produkcje możemy sprzedawać z każdego niemal miejsca na ziemi – praca zdalna

+ możemy szybciej i łatwiej jak nigdy dotąd dotrzeć do naszych klientów na całym świecie

+ mamy do dyspozycji sporo narzędzi (nieraz darmowych) do promocji i reklamy online

+ szybko jesteśmy w stanie zweryfikować, które działania przynoszą rezultaty a które nie (w Internecie wszystko jest mierzalne)

+ możemy utrzymywać bliskie relacje i mieć szybki kontakt z naszymi klientami oraz fanami

+ sprzedajemy produkt, który jest cyfrowy a więc nie musimy dbać o logistykę, wysyłkę, zwroty itd.

+ możemy sprzedawać dany podkład wielokrotnie (w zależności od licencji i ich zapisów)

+ możemy zarabiać i monetyzować efekty naszej pracy korzystając z usług dodatkowych jakie daje Internet (np. zarabiając na reklamach na serwisie YouTube)

+ szybki przepływ środków pieniężnych

+ współpracując z jedną z profesjonalnych platform do sprzedaży podkładów muzycznych (np. z BeatHaze.com) nie musimy dbać samodzielnie o wszystko (np. wysyłka podkładu, przygotowanie wzoru licencji, itd.)

Jak łatwo zauważyć plusów jest całkiem dużo a to z pewnością nie kompletna lista. Jakie w takim razie możemy wymienić minusy związane ze sprzedażą beatów online?

 

Minusy:

– nie zawsze możemy mieć wpływ na to jak nasz podkład jest dalej wykorzystywany (dotyczy również sprzedaży offline)

– fragment (np. loop z którego składa się podkład) może zostać skopiowany lub prościej mówiąc skradziony i wykorzystany do niewłaściwych celów

– obecnie istnieje spora konkurencja (producentów oraz pośredników), którzy rywalizują ze sobą – trudniej się przebić

– zapisy naszej licencji mogą zostać złamane i nieprzestrzegane w dużo prostszy sposób

– niezadowoleni klienci mogą w mediach społecznościowych zadbać o „czarny PR” naszej działalności

To tylko kilka minusów i z pewnością można znaleźć ich jeszcze trochę jednak uważamy, że plusy w tej sytuacji wygrywają z minusami. Warto rozwijać swoja markę producenta online i dbać o reputację, która z czasem powinna procentować.

Przechodząc do sedna – jak zadbać o to aby sprzedaż beatów online miała sens? Oto osiem naszych wskazówek:

 

  1. Zadbaj o odpowiednią jakość Twoich beatów

Każdy z nas kupując dany produkt chce aby był on jak najwyższej jakości – to oczywiste. Dlatego ważne jest aby Twoje podkłady trzymały pewne standardy rynkowe.

Oczywiście podkład muzyczny to specyficzny „produkt” a tworzący go producenci to bardzo często indywidualiści oraz artyści w jednym 🙂

W praktyce może to oznaczać, że bardziej koncentrują się np. na tym aby stworzyć oryginalny dźwięk czy emocjonującą aranżację a jakość samego dźwięku pod kątem techchnicznym schodzi na drugi plan.

Jednocześnie nie od dziś wiadomo, że producent muzyczny czy beatmaker ma skupić się głównie na tworzeniu a nie na aspektach technicznych dźwięku i jego jakości. Za ten element odpowiadać powinien realizator dźwięku, który zajmuje się masteringiem.

Jak na to nie popatrzeć w dzisiejszych czasach liczy się jakość i musimy się z tym liczyć. Czy tego chcemy czy tez nie.

Jak w takim razie zadbać o odpowiednią jakość?

– spełnić podstawowe wymagania techniczne umieszczanych produkcji (naszą specyfikację techniczną znajdziecie tutaj)

– znać podstawy miksu i masteringu i umieć je zastosować w praktyce (wystarczy poziom naprawdę podstawowy aby uzyskać wyjściowe brzmienie)

– skorzystać z narzędzi do masteringu online (np. LANDR)

– używać gotowych patternów w Waszych wtyczkach do masteringu (to podejście ostateczne i wymaga jednak pewnej modyfikacji ustawień ale jest jednym z wyjść dla najbardziej początkujących)

W zależności od rodzaju klienta jak i platformy na której sprzedawane są Wasze produkcje może zdarzyć się tak, że podstawowy wymóg to tylko prosty miks albo nawet sprzedaż beatów online jako poszczególne tracki, które potem będą poddane miksowi oraz procesowi masteringu.

Finalnie jakość to rzecz ważna i Wasze produkcje musze spełniać przynajmniej minimalne wymagania. Nie muszą jednocześnie na siłę być tak głośne i mocno skompresowane jak komercyjne produkcje dostępne obecnie na rynku – jest to nawet niewskazane.

 

  1. Zadbaj o prawa autorskie

Bycie twórcą stawia producenta muzycznego w roli autora pewnego dzieła, którym najczęściej jest podkład muzyczny. Każde dzieło takiego rodzaju, jeżeli jest autorskie podlega prawu autorskiemu. To producent określa w jaki sposób chce zarządzać swoimi prawami autorskimi.

W świecie cyfrowym plik muzyczny staje się czymś niematerialnym. To istotna różnica, która jest dewizą produktów cyfrowych – nie muszą one posiadać określonego nośnika fizycznego. To bardzo istotne ponieważ pozwala na stosunkowo łatwe kopiowanie czy udostępnianie Twojego beatu co może prowadzić do zawłaszczenia lub przypisywania czyjeś pracy jako swojej. W tym apskecie sprzedaż beatów online może być ryzykowna ale wszystko zależy od zabepieczeń danej platformy.

Dlatego bardzo ważne jest aby sprzedając beaty online pamiętać o tym, że musimy dbać o nasze prawa autorskie i to my w 100% decydujemy o tym jak chcemy nimi zarządzać

W obszarze praw autorskich warto zapamiętać:

– producent muzyczny dysponuje w 100% autorskimi prawami majątkowymi do swojego dzieła

– autorskie prawa majątkowe są nadawane w sposób pierwotny a więc już w momencie powstania dzieła (nie wymagają zatem dodatkowych regulacji)

– prawo autorskie obejmuje prawa majątkowe oraz prawo osobiste

– prawa majątkowe są ograniczone w czasie i mogą być przenoszone prze twórcę na rzecz osób trzecich

prawa osobiste pozwalają min. na bycie wymienionym jako autor utworu lub dają prawo do przeciwstawienia się ingerencji w treść danego utworu

– ochrona prawnoautorska nie wymaga formalności i jest automatyczna

– naruszenie praw autorskich może skutkować procesem cywilnym a finalnie zasądzeniem odszkodowania na rzecz autora

– twórca może zarządzać sposobem wykorzystania swojego utwory np. poprzez odpowiednie umowy czy licencje, które określają w jaki sposób nabywający prawa może wykorzystywać utwór

Tematyka prawa autorskiego i ochrony twórczości artystycznej to obszerne zagadnienie, które warto rozwinąć w osobnym artykule.

Na naszej platformie BeatHaze.com możecie korzystać z kilku przygotowanych przez nas licencji, które regulują część kwestii prawnych – więcej na ten temat tutaj.

 

  1. Skorzystaj z platform do sprzedaży podkładów muzycznych

Myśląc o sprzedaży beatów online nie można nie wspomnieć o dedykowanych platformach muzycznych do sprzedaży podkładów. Jako artysta najważniejsze dla Ciebie powinno być maksymalne skupienie się na pracy i rozwijaniu swojego talentu. W tym wypadku warto przemyśleć współpracę z taką stroną jak BeatHaze.com, której celem jest wspomóc producentów w monetyzacji ich pracy.

beathaze

BeatHaze.com oferuje marketplace do sprzedaży beatów online

Dlaczego warto skorzystać z internetowych platform prowadzących sprzedaż beatów online?

– są to podmioty, których celem jest m.in. sprzedaż Twojego dzieła i zdjęcie z Ciebie części formalności z tym związanych

– platformy tego typu skupiają wokół siebie społeczność innych producentów ale też osób poszukujących beatów

– tego typu strony są wirtualnymi sklepami, które pracują razem z Tobą na Twój sukces pobierając za to prowizję

– bardzo często prowadzą one swoje akcje promocyjne jak konkursy ale też regularnie się reklamują zwiększając zasięg swojego działania

– współpracując z daną platformą nie musisz martwic się o wiele rzeczy takich jak np. obsługa płatności czy obsługą posprzedażową związaną np. dostarczeniem podkładu do kupującego

– wiele platform tworzy własne treści jak poradniki, kursy czy inne wartościowe tutoriale, które mogą rozwijać Twoją wiedzę

Z całą pewnością warto przetestować współpracę z wybraną platformą i sprawdzić samemu jakie rozwiązania oferuje. Sprzedaż beatów online to główne zadanie takich platform. Warto również dodać, że tego typu platformy dbają m.in. o to aby sprzedawane na nich utwory były odpowiednio zabezpieczony np. znakiem watermark, który nie pozwala na kopiowanie podkładów muzycznych.

 

  1. Własna strona a sprzedaż beatów online

Jeżeli poważnie myślisz o sprzedaży swoje twórczości warto zainwestować trochę czasu i środków na stworzenie własnej strony internetowej. Jak wiadomo nie od dziś Internet stał się jednym z podstawowych i coraz mocniej dominujących kanałów komunikacji. Dzisiaj tak naprawdę każda poważna firma musi posiadać w Internecie przynajmniej wizytówkę własnej firmy, która zawiera dane kontaktowe oraz adres.

beathaze_profil

BeatHaze.com pozwala tworzyć stronę dla Twojego profilu

Oczywiście nie każdy z Was ma umiejętności i czas aby tworzyć samemu takie strony natomiast jest kilka ciekawych rozwiązań z których warto skorzystać i o których warto pamiętać:

– możesz skorzystać np. z gotowych schematów WordPress, które po małym tutorialu można wdrożyć samodzielnie

– warto poszukać osób, które tworzą strony internetowe i podpytać o wycenę stworzenia prostej strony sprzedażowej. Koszt może być większy ale to oszczędność czasu a dobrze wykonana strona może stać się centrum Twojej działalności

– niektóre platformy do sprzedaży beatów online udostępniają narzędzia pozwalające na stworzenie swojej mikrostrony, która co prawda jest częścią danego serwisu ale może być edytowana przez Ciebie i zawierać twoje logo i ksywkę w domenie

– w ostateczności możesz założyć blog w jednym z serwisów blogowych jak np. Blogger.com, gdzie będziesz opisywał swoją twórczość i dodawał linki do serwisów jak Soundcloud gdzie można posłuchać Twoich beatów

Najważniejsze abyś pokazał się światu i był obecny w Internecie. Tworząc muzykę i wrzucając ją np. na wspomniany wcześniej serwis Soundcloud czy YouTube możesz zamieszczać linki na swojej stronie.

Twoja strona będąc osobną domeną i prowadzana w poprawny sposób będzie również pozycjonowana w wynikach wyszukiwania Google co przekłada się na odwiedziny osób zainteresowanych Twoją twórczością.

 

  1. Pamiętaj o social mediach

Tworząc swój plan działania, którego celem jest aktywna sprzedaż beatów online z pewnością nie możesz zapominać o możliwościach jakie dają obecnie social media. W dzisiejszych czasach jest to nieodłączny kanał komunikacji jak również promocji mający realny wpływa na Twoje przychody.

Większość z nas korzysta przynajmniej z Facebooka nie wspominając o Instagramie czy innych platformach jak Twitter lub Snapchat. Wiele osób już dzisiaj wykorzystuje np. Facebooka aby wyszukiwać istotnych dla niego informacji pomijając np. wyszukiwarkę Googla co świadczy o dużej zmianie jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat.

social media

Promocja w social media to istotny aspekt sprzedaży

O czym warto pamiętać korzystając z social mediów?

– najważniejszym elementem jest stworzenie swojego profilu (tzw. Fanpage) producenckiego na najważniejszych platformach (Facebook w pierwszej kolejności, następnie Instagram)

– tworząc profil myśl o nim jak o własnej stronie i wizytówce (może stworzyć profil czysto firmowy albo np. stronę, którą połączysz ze swoim profilem personalnym)

– na Twoim profilu koniecznie uzupełnij wyczerpująco swój opis, dodaj kilka ciekawy zdjęć np. z Twojej pracy nad utworem, dodaj link do swojej strony (jeżeli ją masz). Warto wrzucić też klika relacji z procesu produkcji jako np. video, które są często wyszukiwane i oglądane na Facebooku

– wrzucaj minimum raz w tygodniu post związany z Twoją twórczością (np. filmik ze studia albo ciekawe zdjęcie) aby przyciągać użytkowników i budować własną społeczność fanów Twojej twórczości

nie ograniczaj się tylko do promocji swoich usług czy beatów na sprzedaż. Wrzucaj czasem zwykłe posty w formie pytania lub posty o śmiesznej tematyce albo ciekawe zdjęcia które zaangażują Twoich fanów

– koniecznie dołącz do grup producenckich oraz innych ciekawych grup związanych z tworzeniem muzyki. Możesz w ramach tych grup promować swoją twórczość ale też komentować bieżące posty. Przykładowo pomagając komuś w rozwiązaniu danego problemu budujesz swój wizerunek specjalisty co może zaprocentować w przyszłości

rozpocznij współpracę z innymi fanpage’ami aby nawiązywać kontakty, wzajemnie się promować ale również aby zwiększać swój zasięg organiczny na Facebooku

wykorzystuj hashtagi podczas dodawania postów ale pamiętaj aby nie przesadzać z ich ilością

sprawdzaj statystyki swojej działalności na Facebooku. Taka analiza dostarczy Ci informacji na temat tego kim są Twoi odbiorcy oraz jakiego rodzaju wpisy najlepiej angażują Twoją społeczność

– obserwuj to co robi Twoja konkurencja i inni producenci. To bardzo ważne źródło wiedzy, które może dostarczyć Ci pomysłów na nowe wpisy i nie tylko

Podsumowując traktuj social media głównie jako wiodący kanał komunikacji, który finalnie będzie budował Twoją społeczność. Staraj się nie być natarczywym i dostarczaj jakościowych treści, które następnie w naturalny sposób będą prowadzić do dobrowolnych zakupów Twoich beatów. Sprzedaż beatów online może w dużym stopniu opierać się m.in o social media.

 

  1. Zadbaj o pozytywne komentarze oraz referencje

Każdy z nas bardzo sobie ceni zdanie zaufanych osób na których możemy polegać. Jeżeli jeden z naszych najlepszych znajomych poleci nam jakiś produkt czy usługę to jest bardzo prawdopodobne, że nasze pierwsze wrażenie będzie dużo bardziej pozytywne.

Tak zwany marketing rekomendacyjny jest bardzo skuteczną formą promocji, która dodatkowo może mieć efekt wirusowy i rozprzestrzeniać się w grupie znajomych danej osoby. Jeżeli zrobisz wypasiony beat i kupi go zadowolony klient to bardzo możliwe ze poleci on Twoje produkty swoim znajomym a oni polecą dalej i tak informacja o Twojej twórczości w sposób naturaly zacznie się rozprzestrzeniać.

To z kolei spowoduje, że grono zadowolonych klientów będzie rosnąć a ilość pozytywnych komentarzy pozostawionych na Twoim profilu czy stronie zacznie się zwiększać. Gdy tak się stanie koniecznie poproś swoich najważniejszych klientów aby wystawili Ci referencje. Sprzedaż beatów online to specyficzny rynek i referencje są mocno pożądane.

Pozytywne referencje w formie np. wypowiedzi lub wyróżnionego komentarza na temat Twoich usług warto wyeksponować i pokazać na Twojej stronie aby każdy nowy użytkownik się z nimi zapoznał. Tego typu referencje potwierdzają Twój status specjalisty w fachu produkcji muzycznej.

Oczywiście jeżeli np. uda Ci się nawiązać współpracę ze znanym artystą to jego referencje będą wyjątkowo cenne. Natomiast bardzo często wystarczy kilka fajnych referencji od faktycznie zadowolonych klientów aby osiągnąć zamierzony efekt.

Daj sobie czas i zbierz odpowiednie portfolio klientów z którego potem będziesz mógł wybrać tych najważniejszych, których warto poprosić o referencje Twojej pracy.

 

  1. Wyceniaj odpowiednio swoją pracę

Sprzedaż beatów online nie jest zajęciem prostym zwłaszcza na początku Twojej drogi jednak im bardziej będziesz konsekwentny w swojej pracy i im bardziej będziesz podwyższał swoje umiejętności tym większe masz szanse na sukces.

Jednym z podstawowych błędów robionych przez młodych producentów jest chęć osiągania szybkich rezultatów bez odpowiedniej ilości pracy. Niestety jest to brutalna prawda ale bez pracy nie osiągniesz nigdy sukcesu. Bardzo często trzeba poświecić kilka lat intensywnej pracy aby osiągać poziom profesjonalisty oraz wypracować swoja markę jednak z pewnością ta praca finalnie się opłaci. W tym wypadku cierpliwość jest na wagę złota.

Dlatego bardzo ważne jest aby odpowiednio wyceniać swoją pracę oraz swoje podkłady muzyczne. Nie ma tutaj złotej reguły ani jakiegoś wzoru, który pokazywał by jak masz wycenić swoją pracę jednak jest kilka zasad, których warto się trzymać:

bądź realistą – jeżeli jesteś początkującym producentem i jakość oraz poziom Twoich utworów jest na kiepskim poziomie warto poczekać z aktywną sprzedażą. Pracuj dalej nad warsztatem, ucz się i kiedy osiągniesz wyższy poziom jakości zacznij sprzedawać swoje podkłady

– nie wrzucaj wszystkich beatów na sprzedaż – wybierz te najlepsze w Twojej ocenie i wystaw na sprzedaż początkowo np. dwa lub trzy i sprawdź jakie będzie zainteresowanie

analizuj czas pracy – jeżeli jesteś już producentem, który ma wypracowany warsztat warto abyś mierzył czas pracy nad danym beatem. To pozwoli Ci łatwiej wycenić finalnie Twój beat a także da pogląd jak w przyszłości możesz wyceniać roboczogodzinę swojej pracy

obserwuj rynek – zgodnie z podstawowymi prawami ekonomi rynek sam zweryfikuje Twoją ofertę. Jeżeli będzie za droga to nic nie sprzedaż. Jeżeli będzie za tania to szanse na sprzedaż są dużo większe jednak w przyszłości może być Ci trudniej sprzedać beat po wyższej cenie. Staraj się dopasować swoją cenę za beat na podstawie cen dostępnych na rynku lub innych platformach

sprzedaż beatów online za granicą – jeżeli wystawiasz swój beat na sprzedaż na zagranicznej platformie pamiętaj, że masz do czynienia z różnicą kursową i z pewnością swój beat możesz wycenić nieco drożej. Sprawdź jak przedstawiają się ceny na takich platformach.

strategia jednej ceny – wystawiając beaty na sprzedaż zawsze po tej samej cenie musisz być pewien, że ta cena w danej chwili to najlepszy wybór i warto aby była ona poparta wcześniejszymi sprzedażami. Na początku warto odnosić się do cen rynkowych i eksperymentować z cenami

wysoka cena – nie wystawiaj swoich beatów na sprzedaż po zawyżonych cenach jeżeli nie jesteś pewny jakości swoich produkcji. W ten sposób możesz tylko zniechęcić swoich klientów, którzy zaczną Cię kojarzyć z abstrakcyjnymi cenami. Potestuj różne warianty aby wyrobić sobie odpowiedni poziom cenowy i staraj się obiektywnie oceniać poziom swoich produkcji

dobieraj ceny do licencji – jeżeli sprzedajesz beat na wyłączność w ramach oferty Exclusive to możesz podać wyższą cenę niż np. w ofercie Non-exclusive. Warto zwracać na to uwagę.

Sprzedaż beatów online i ich wycena to dość specyficzny proces jednak pamięta, że zawsze rynek weryfikuje poprzez podstawowe prawo popytu i podaży m.in. ceny więc staraj się go obserwować i aktywnie regulować swoje stawki.

 

  1. Twórz promocyjne oferty

W ramach sprzedaży beatów online warto pamiętać o tym, że promocje są równie ważne jak jakość Twoich produktów. Promocje mocno działają na wyobraźnię wielu kupujących i jeżeli ktoś do tej pory był niezdecydowany czy kupić Twój beat widząc promocje może z niej skorzystać.

beathaze_stats

BeatHaze,com pozwala śledzić Twoje zarobki i statystyki

Tworząc dedykowane promocje warto pamiętać o:

– nie wystawiaj swoich beatów na sprzedaż od razu po promocyjnej cenie (chyba, że jest to oferta ograniczona o czym za chwilę). Podaj normalną cenę i jeżeli nie będzie zainteresowania warto pomyśleć o promocji

– twórz oferty ograniczone czasowo – tego typu oferty działają na wyobraźnię kupującego. Jeżeli ktoś wie, że promocyjna cena jest tylko dostępna przez 24 godziny to z pewnością jest większa szansa że zdecyduje się na zakup

oferta Exclusive – tworząc tego typu ofertę i wybierając licencje Exclusive czyli na wyłączność wybierasz opcję w której sprzedawany beat będzie mógł być wykorzystany tylko przez kupującego i nikogo więcej i to na określonych zasadach. Taka forma promocji pokazuje, że ta oferta jest unikalna i warto z niej skorzystać właśnie teraz.

promocje pakietowe – warto tworzyć promocje pakietowe w których sprzedajesz np. 3 beaty gdzie trzeci jest gratis. Ludzie kupujący paczki beatów, którzy chcą aby ich płyta była utrzymana w jednym klimacie bardzo chętnie skorzystają z takich promocji

kupony rabatowe – niektóre platformy sprzedażowe (w tym BeatHaze.com) oferują możliwość udostępniania kuponów rabatowych przez sprzedających beatmakerów. Tego typu kupon może np. obniżać cenę kupowanego beatu o określony procent lub wartość kwotową. To bardzo skuteczna forma promocji.

darmowe podkłady – to specyficzna forma promocji na której bezpośrednio nie zarabiasz ale może ona przyciągnąć większą ilość użytkowników do Twojego profilu czy też strony. Tego typu podkłady są często wyszukiwane przez ludzi w sieci. Potraktuj to jako darmową próbkę Twoich produktów,  które zachęcą do przyszłych zakupów. Pamiętaj aby nie przesadzać i nie oddawać zbyt dużej ilości Twoich podkładów za darmo. Najlepsze warto zostawić na sprzedaż!

 

Podsumowując sprzedaż beatów online wymaga pewnej wiedzy jak i umiejętności jednak dla Ciebie jako producenta muzycznego i beatmakera najważniejsze jest skupienie się na tworzeniu i rozwoju swojego warsztatu.

Potestuj kilka rozwiązań i z pewnością rozpocznij współprace z wybraną platformą do sprzedaży beatów online, która wyręczy Cię w kilki kwestiach związanych z procesem sprzedaży.

Jeżeli chcesz przetestować naszą stronę to zachęcamy do darmowej rejestracji.

A jakie są Wasze ulubione sposoby sprzedaży a także spostrzeżenia? Swoje wnioski i opinie zostawiajcie w komentarzach.

Komentarze

Czytaj więcej