Ableton Live 10 zapowiedziany – data premiery i funkcjonalności

Ableton, czyli jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych programów DAW doczekał się najnowszej, dziesiątej już edycji. Jakie zmiany i nowości wprowadzili twórcy w wersji Ableton Live 10 i kiedy możemy się go spodziewać? Dowiecie się z naszego artykułu.

Seria Ableton Live – czym właściwie jest?

Dla osób, które nie znają serii oprogramowania firmy Ableton zaskoczeniem może być ceniona przez wielu producentów i beatmakerów prostata użytkowania tego narzędzia. Minimalistyczny wygląd, niezawodność i unikalność wybranych rozwiązań pozwoliła firmie Ableton pozyskać pokaźne grono fanów serii.

Obecny na rynku model Ableton 9 swoją premierę miał w 2013 roku – minęło sporo czasu aby przenalizować i usprawnić ten jeden z najbardziej popularnych programów DAW.

Firma wysłuchała również społeczności producentów muzycznych, dj-ów czy inżynierów dźwięku wprowadzając nowe rozwiązania; zachowując jednocześnie dobrze funkcjonujący w poprzednich edycjach workflow.

Seria Ableton Live wyróżniała się zawsze możliwością szybkiej, płynnej i elastycznej pracy z dźwiękiem. Producent pracujący w Abletonie może stworzyć liniowy aranż utworu lub improwizować unikając schematów korzystają z opcji widoku sesji na żywo  („Live Session View”).

W tym trybie Ableton pozwala wydobyć kreatywność producenta, który może swobodnie tworzyć za pomocą kontrolerów MIDI lub pętli sampli nadając nutom różne długości i kombinacje.

W ramach widoku aranżacji („Arrangement View”) osoba pracująca z Abletonem może w łatwy i intuicyjny sposób ułożyć swój projekt względem osi czasu danego utworu. To miejsce w którym warto zadbać o detale takie jak budowa poszczególnych sekcji nagrania i układ całych partii instrumentalnych.

ableton live

Typowy widok pracy serii Ableton

Ableton pozwala również na zmianę tempa i czasu danego pliku audio w czasie rzeczywistym bez zatrzymania utworu – tzw. „warping”. Beatmaker korzystający z tej opcji może miksować i łączyć pętle dźwięków o rożnym tempie lub naprawiać błędy wynikające np. z przesunięcia czasowego i niedopasowania danej ścieżki audio.

Seria Ableton Live słynie również ze swoje serii wtyczkowych instrumentów, a właściwie syntezatorów i samplerów, które są jednym z fundamentów tego programu do robienia muzyki.

Moduł „Operator”, jego filtry czy też sampler „Simpler” pozwalają na programowanie zaawansowanych syntetycznych brzmień i zabawę z samplowanym dźwiękiem.

Razem z kontrolerem Ableton Push sterowanie całym oprogramowanie jest jeszcze bardziej intuicyjne i pozwala wyzwolić całą moc tej serii.

To tylko kilka głównych wyróżników produktów firmy Ableton. Co nowego oferuje Ableton 10?

Nowości i główne zmiany w Ableton Live 10

Przechodząc do meritum, czas przyjrzeć się głównym zmianom oraz nowościom jakie dostaniemy wraz z premierą dziesiątej edycji Abletona Live:

– Syntezator „Wavetable”

Jedną z ciekawszych nowości jest z pewnością nowy syntezator „Wavetable”. Zbudowany jest on z dwóch oscylatorów i będzie udostępniał bardzo duży zestaw różnorakich „patternów” fal dźwiękowych pochodzących od analogowych syntezatorów innych instrumentów.

Ableton Live 10

Nowy syntezator Wavetable

Elastyczny system modulacji i edycji fal poprzez wykorzystanie dwóch analogowych filtrów otwierać będzie nieskończone możliwości syntetycznej kreacji nowych brzmień. Korzystając z sekcji FX czy Unison będziemy mogli dodatkowo nadać brzmieniu więcej charakteru i osobowości.

Syntezator będziemy mogli edytować również za pomocą potencjometrów umieszczonych na kontrolerze Push. Zobacz Wavetable w akcji:

– Nowe wersje efektów

Kolejną nowością, której nie mogło zabraknąć jest świeży zestaw efektów dostępnych wraz z najnowszą edycją Abletona – „Drum Buss”, „Pedal” oraz „Echo” pozwalają na dodatkową edycję naszych ścieżek.

Wtyczka „Drum Buss” pozwala przejąć kontrolę nad sekcją perkusyjną, dodając jej głębi oraz pazura. To rodzaj kompresora dedykowanego dla śladów z bębnami, który jeszcze łatwiej i szybciej pozwala skleić całość sekcji w ramach miksu.

„Pedal” natomiast jako kolejna, nowa wtyczka ma za zadanie dodać linii basowej więcej mocy oraz „drive’u”. Pozwala również kreatywnie wykorzystać efekt „distortion”, np. w pracy z linią perkusyjną.

Wtyczka „Echo” będzie odpowiadać za dodatkową modulację wykorzystując efekty pogłosu, delay czy panoramy stereo, co pozwoli na nadanie unikalnego charakteru oraz więcej przestrzeni ścieżce dźwiękowej.

Więcej dodatkowych funkcjonalności obejrzycie tutaj:

– Zmiany w pracy i workflow Abletona

Twórcy najnowszego Abletona wzięli pod lupę również proces pracy z narzędziem i wprowadzili kilka ciekawych usprawnień.

Jedną z kluczowych zmian jest uproszczenie i wyczyszczenie interfejsu tak aby był on jeszcze bardziej czytelny i intuicyjny. Pojawienie się nowej funkcjonalność o nazwie  „Capture” pozwala archiwizować nasze pomysły automatycznie, nawet gdy nie korzystamy z funkcji nagrywania. W ten sposób możemy być pewni ze nie stracimy efektów naszej chwilowej inspiracji 🙂

Opcja „Capture” Ableton 10 w akcji:

Kolejną, ważną zmianą jest wprowadzenie możliwości edycji kilku ścieżek MIDI w tym samym czasie, w ramach jednego widoku. To rozwiązanie pozwoli  na dokładniejsze i szybsze wprowadzanie zmian w aranżacji linii melodycznych i akordów względem poszczególnych ścieżek w jednym czasie.

Dodatkową zmianą jest możliwość tworzenia kolekcji w ramach biblioteki dźwięków. Kolekcje mogą dotyczyć grup tematycznych sampli (np. perkusyjnych) i pozwalają na dokładniejszą organizację naszej bazy dźwięków. Ułatwia to np. wyszukiwanie sampli z bardziej szczegółowej kategorii.

Ciekawą nowością jest dodanie opcji „Undo” nawet po zapisaniu przez nas projektu. Ta funkcjonalność może oszczędzić nam dużo frustracji 🙂

Podsumowanie zmian związanych z procesem pracy obejrzycie tutaj:

– Zmiany związane z Ableton Push

Oczywiście zmiany dotknęły także procesu pracy związanego ze sprzętowym kontrolerem Ableton Push. Jedną z nowości jest wprowadzenie nowego tryby melodycznego step sekwensera podczas pracy z narzędziem.

Tryb melodyczny pozwala przenieść obraz nut bezpośrednio na kontroler, który w trybie real time będzie ten układ odzwierciedlać na padach.

To jedna z kluczowych zmian, którą w akcji możecie zobaczyć tutaj:

Rozbudowany został również wachlarz innych możliwości wykorzystujących zewnętrzny kontroler Push. Takie działania twórców Abletona mają być odpowiedzią m.in. na premierę najnowszego kontrolera firmy Native Instrument czyli Maschine MK3 o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. Jak powszechnie wiadomo obie firmy konkurują ze sobą na tym gruncie już od pewnego czasu.

Data premiery Ableton Live 10

Po 4 latach od ukazania się ostatniego produktu z serii, a więc Abletona 9, przyszedł czas na premierę najnowszego modelu. Edycja opatrzona numerem 10 ma zostać wydana w pierwszym kwartale 2018 roku, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana.

W dniu premiery wersja cyfrowa Abletona 10 w wersji „Live Intro” ma kosztować ok. 79 € czyli niecałe 330 zł. Natomiast wersja „Live Standard” i „Live Suite” kolejno 349 € (ok. 1500 zł) oraz 599 € (ok. 2500 zł). Ceny mogą jednak ulec zmianie.

Twórcy przygotowali ciekawą promocję przed premierą dziesiątki. Wszystkie wersje Abletona Live 9 będą dostępne z rabatem na poziomie 20%. Każdy kto zakupi obecną wersję oprogramowania otrzyma możliwość darmowego update’u do wersji Live 10 w dniu premiery.

Więcej dowiedziecie się na stronie Abletona.

Podsumowanie najważniejszych nowości oraz zmian dostępnych w Abletonie 10:

Komentarze

Czytaj więcej