FL Studio – aktualizacja do wersji 12.4

Wykorzystujesz program FL Studio do produkcji muzyki? Przeczytaj o zmianach wprowadzonych do najnowszej wersji tego wirtualnego studia muzycznego. W tym artykule dowiesz się jakie kluczowe zmiany wprowadził producent oprogramowania czyli firma Image-Line i jak możesz je wykorzystać w procesie produkcji muzyki.

FL Studio, które na rynku muzycznym jest dostępne od prawie 20 lat wcześniej funkcjonowało pod interesującą i słodką nazwą „Fruity Loops”. Pomimo swojej niewinnej nazwy FL Studio jest prawdziwym kombajnem muzycznym, który na dobre wpisał się w kanon najbardziej popularnych i relatywnie prostych w użyciu programów muzycznych. Warto dodać, że obecnie w ofercie producenta dostępne są cztery wersje różniące się dostępnymi funkcjonalnościami, dodatkowymi wtyczkami jak i ceną.

W 2016 roku producent FL Studio, firma Image-Line wypuściła aktualizację do wersji 12.4, o której warto wspomnieć ponieważ wprowadza ona kilka interesujących rozwiązań oraz zmian – oto one:

Główne zmiany wprowadzone w FL Studio 12.4:

 

Nowe plug-iny:

Transistor Bass – jest to zaawansowana wtyczka, która ma za zadanie odwzorowanie brzmienia legendarnego syntezatora Roland TB303. Najciekawsze cechy tego plug-inu to wbudowany sekwencer, dodatkowe moduły pozwalające na dodanie pogłosu, zniekształcenia w formie efektu distortion czy efekt delay pozwalający na dodanie echa. Wtyczka niestety dostępna jest tylko w wersji demo.

FL Studio Mobile – prawdziwa nowość, która ma za zadanie pozwolić producentom na otwarcie ich projektów w wersji mobilnej FL Studio. FL Studio Mobile zawiera swoje własne okno playlisty, listę kanałów, sekwencer krokowy, mikser oraz piano roll. Specjalna funkcja synchronizacji pozwala na przenoszenie projektów za pomocą sieci np. z wersji mobilnej do wersji desktopowej FL Studio. Wtyczka jest kompatybilna z Androidem, iOS oraz środowiskiem Windows.

 

FL Studi Mobile

FL Studio Mobile i jego mobilny dashboard

Update wtyczek:

Wektorowy interfejs – topowe wtyczki dostępne w ofercie Image-Line takie jak FPC (Fruity Pad Controler), syntezator Harmless, Ogun, Slicex, Vocodex czy wreście Parametric EQ są obecnie dostępne w wersji z wektorowym interfejsem, który pozwala na zmianę rozmiaru okna wtyczki i skalowanie go według upodobań użytkownika. Celem firmy jest udostępnienie w przyszłości wszystkich ich wtyczek z wektorowym interfejsem.

Pozostałe zmiany:

rozszerzone opcje kolorów – obecnie FL Studio w wersji 12.4 pozwala na dodanie dodatkowych kolorów z poza zdefiniowanej palety dostępnych barw. Dodatkowo poza zmianą kolorów śladów na playliście i mikserze możemy również definiować kolory dla elementów obecnych w głównym channel racku FL Studio. Opcja bardziej wizerunkowa jednak pomocna w przypadku zachowania przejrzystości projektów.

customowy mapping automatyzacji – Image-Line pozwoliło swoim użytkownikom na dodawanie własnych wzorów automatyzacji. Wykorzystując znaną opcję „Link to controller” dostępną w FL Studio możemy przypisać np. zewnętrzny kontroler midi lub  gotowy wzór automatyzacji z menu „Mapping formula”. Nowa funkcjonalność pozwala na edycje tego menu i dodawanie swoich wzorów, które będą widoczne w sekcji „User defined”. Edycja wymaga od nas ręcznej edycji pliku txt. dostępnego w folderze z instalacja programu.

nagrywanie pętli – producenci FL Studio poprawili proces nagrywania i rejestracji fragmentów zapętlonych podczas pracy z DAW. Nagrywanie zapętlonych sekcji MIDI albo audio w oknie playlisty jest obecnie bardziej funkcjonalne. Aktualnie nagrywane partie są znacznie lepiej „ucinane” na skraju danej ścieżki podczas nagrywania a samo ich zapętlanie odbywa się gładko. Najważniejszą zmianą jest poprawnie błędu brakującego lub niepoprawnego startu danej pętli w oknie playlisty po rejestracji naszego nagrania.

Input quantization – twórcy FL Studio dodali nowe możliwości w trakcie nagrywania granej przez nas ścieżki midi. W dużym skrócie, mamy obecnie więcej opcji dopasowania nagrywanych nut do siatki nagrania w piano roll. Możemy w bardziej elastyczny sposób dopasować początek, koniec czy długość zapisywanych w trakcie nagrania nut. Więcej na ten temat dowiecie się w samym tutorialu video zamieszczonym poniżej.

Powyższe zmiany są najciekawsze i najważniejsze dla tej aktualizacji. Image-Line w aktualizacji 12.4 wprowadziło również kilka mniejszych zmian dotyczących np. mixera, mangera wtyczek czy wsparcia dla kontrolera Machine Jam – więcej na temat samych zmian przeczytacie tutaj: https://www.image-line.com/documents/news.php?entry_id=1478066386

Koniecznie obejrzycie video opisujące dokładniej wybrane zmiany dla tej aktualizacji:

 

Komentarze

Czytaj więcej