Ile zarabia producent muzyczny? Top ranking 2016 roku

Każdy z nas jest z pewnością ciekawy ile zarabiają najlepsi na świecie DJe oraz producenci muzyczni. Na to pytanie odpowiada miesięcznik Forbes, który zamieścił ranking czołowych przedstawicieli tej profesji za rok 2016. Kto znajduje się na pierwszym miejscu?

 

DJ i producent muzyczny – wymarzona praca?

Zycie w trasie, częsta zmiana miejsc i wieczne imprezy. Czy tak może wyglądać czyjaś praca? Okazuje się, ze tak i dodatkowo może być ona bardzo dochodowa. Najlepiej zarabiający wirtuoz współczesnej muzyki klubowej zarobił w 2016 roku ok. 63 mln dolarów. Taki wynik może zadziwiać ale najlepsi DJe zarabiają kilka mln dolarów rocznie i obecnie nie jest to żadną niespodzianką.

Oczywiście życie DJa oraz producenta muzycznego, który staje się rozpoznawalny na całym niemal świecie może mieć swoje dobre jak i złe strony. Na pewno jednak wszyscy przyznają, że taka praca z nie może być nuda a podróże po całym świecie w ramach trasy to pasmo niekończących się przygód.

Przejdźmy jednak do samego rankingu!

Miejsce 12 – Avicii (14,5 mln $)

avicii producent muzyczny

Avicii

Rozpoczynając od miejsca ostatniego w rankingu uplasował się Tim Bergling znany jako Avicii. Pochodzący ze Szwecji DJ i producent muzyczny zarobił w 2016 roku 14,5 mln dolarów. Jego kariera muzyczna zaczęła się rozwijać w 2007 roku za sprawa singla „Seek Bromance”. Takie utwory jak „Wake Me Up” czy też „Levels” zostały obecnie odtworzone na serwisie YouTube ponad 1,5 miliarda razy!

Sam Avicii oznajmił, ze rozstaje się na jakiś czas z graniem imprez i rok 2016 był jego ostatnim rokiem koncertowym. Nie jest to jednak decyzja ostateczna i jeszcze wszystko może się zmienić 🙂

Avicii w studio tworzący „Dancing In My Head”:

Miejsce 11 – Afrojack (15 mln $)

afrojack producent muzyczny

Afrojack

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Afrojack czyli Nick van de Wall. Ten pochodzący z Holandii DJ i producent specjalizuje się w m.in. w gatunku electro house. W 2016 jego zarobki osiągnęły poziom 15 mln dolarów. Co ciekawe Afrojack swój pierwszy utwór skomponował jako kilkulatek korzystając z programu FL Studio z którego korzysta do dzisiaj.

Jego debiut miał miejsce w 2006 roku w klubie La Palmas w Rotterdamie. Pierwsze zrealizowane przez niego nagranie miało przewrotny tytuł „Fuck Detroit”. Największe hity Afrojacka to m.in. utwory o takich tytułach jak „Hey” czy „Teen Feet Tall”.

Wyczerpująca live sesja w studio z Afrojackiem:

Miejsce 10 – Dimitri Vegas & Like Mike (15,5 mln $)

Dimitri Vegas & Like Mike

Dimitri Vegas & Like Mike

Ten producencki duet stworzony przez dwóch braci z Belgii zarobił w 2016 roku 15,5 mln dolarów. W skład projektu muzycznego, który został zapoczątkowany w 2007 roku wchodzą Dimitri i Michael Thivaios. Wcześniej ich kariera rozwijała się powoli czego efektem był fakt, że bracia odnotowali parę występów w miejscowych klubach w ramach swoich solowych karier.

Chodź początkowo eksperymentowali oni z muzyka tworząc nawet rap, finalnie ich styl muzyczny ukształtował się w ramach brzmień hosue i tech house. Ich największe przeboje to „The Hum” czy tez „Stay A While”.

Duet braci na żywo z ostatniego Tomorrowland z 2017 roku:

Miejsce 9 – Martin Garrix (16 mln $)

martin garrix producent muzyczny

Martin Garrix

Pochodzący z Holandii 20 letni DJ i producent zarobił w poprzednim roku ok. 16 mln dolarów co pozwoliło mu na zajecie dziewiątego miejsca w tym rankingu. Garrix w wieku 14 lat ukończył specjalne zajęcia w swojej szkole na których uczono podstaw produkcji muzycznej. W 2012 jego kariera nabrała tempa co zaowocowało  podpisaniem kontraktu z holenderską wytwórnią Spinnin’ Records.

Co ciekawe Martin Garrix jako najmłodszy DJ zadebiutował w klubie Privilege na Ibizie. Jego najbardziej znane hity to „Animals” czy „  Forbidden Voices”. Podobnie jak Afrojack jego głównym programem DAW w którym tworzy jest FL Studio.

Martin Garrix pokazuje jak stworzył hit „Animals” w FL Studio:

 

Miejsce 8 – Kaskade (19 mln $)

kaskade producent muzyczny

Kaskade

Na miejscu ósmym uplasował się Ryan Gary Raddon znany szerszej publiczności jako Kaskade. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych DJ zarobił w 2015 roku dziewiętnaście milionów dolarów. Jego popularność miała swoje początki w roku 2008 kiedy odrodzenie w USA przezywał gatunek progressive house.

Największe przeboje Kaskade to m.in. „I Remember” czy „Move For Me”, które stworzył w duecie z innym znanym producentem Deadmau5.

Kaskade pokazuje swoje studio:

Miejsce 7 – Skrillex (20 mln $)

skrillex producent muzyczny

Skrillex

Na siódmym miejscu z zarobkami na poziomie dwudziestu milionów dolarów uplasował się pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Skrillex. Ten 28 letni producent muzyczny i DJ właściwie znany również jako Sonny John Moore tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną z dużym naciskiem m.in. na dubstep. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał w posthardcorowej kapeli jeszcze w 2004 co ciekawe jako frontman tego zespołu.

W listopadzie 2011 roku Skrillex został nominowany aż do pięciu Nagród Grammy. Od 2013 roku działa w ramach duetu Jack Ü w raz z innym znanym muzykiem jakim jest Diplo. Najbardziej znane kawałki wyprodukowane przez Skrillexa to „Bangarang”, „First Of The Year” czy utwór „Make It Bun Dem” z gościnnym występem jamajskiego artysty Damiana „Jr. Gong” Marley’a.

Skrillex tworzy „Break’n A Sweat” w studio z zespołem The Doors:

Miejsce 6 – Diplo (23 mln $)

Diplo produkcja muzyczna

Diplo

Miejsce szóste w rankingu najlepiej zarabiających producentów muzycznych zajmuje Diplo czyli Thomas Wesley Pentz. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych DJ oraz producent w poprzednim roku zgromadził ok. dwadzieścia trzy miliony dolarów. Obecnie mieszka w Los Angeles natomiast swoją karierę muzyczną rozpoczynał w Missisipi skąd pochodzi.

Diplo jest założycielem wytwórni Mad Decent, którą zapoczątkował w 2005 roku. Wytwórnia ta promuje szeroko pojętą muzykę elektroniczną a w jej skład wchodzą tacy artyści jak DJ Snake czy Dillon Francis. Diplo jest również współzałożycielem duetu producenckiego Jack Ü w którego skład wchodzi w również Skrillex. Jest jednocześnie założycielem projektu  Major Lazer, który łączy takie gatunki muzyki jak reggae, dancehall i muzykę elektroniczną. Najbardziej rozpoznawalne produkcje tego producenta to „Where Are Ü Now”, który wyprodukował wraz ze Skrillexem jako Jack Ü czy tez „Lean On” – utwór stworzony w ramach projektu Major Lazer przy udziale DJ Snake’a. „Lean On” obecnie na serwisie YouTube zanotował ponad 2 miliardy odsłon!

Diplo wyjaśnia dlaczego korzysta z wtyczek Native Instruments:

Miejsce 5 – Steve Aoki (23,5 mln $)

Steve Aoki producent muzyczny

Steve Aoki

Z kwotą 23,5 miliona dolarów na koncie uplasował się na miejscu piątym Steve Aoki. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych DJ i producent muzyczny tworzy w gatunkach takich jak dubstep, electro house czy progressive house. Aoki urodził się w Miami a dorastał w słonecznej Kalifornii. Jego korzenie sięgają jednak odległej Japonii.

Aoki w 1996 roku założył swoją wytwórnię Dim Mak Records natomiast rok 2016 był dla niego najbardziej pracowitym rokiem. Aoki zagrał w jednym roku aż 196 razy co jest prawdziwym wyczynem. O samym producencie i jego pracy, trasie i życiu powstał również film dokumentalny wyprodukowany przez Netflix.

Steve Aoki pokazuje swoje kosmiczne studio w Las Vegas:

Miejsce 4 – Zedd (24,5 mln $)

Zedd producent muzyczny

Zedd

Na ostatnim miejscu przed zwycięskim podium uplasował się Zedd a tak naprawdę Anton Igoriewicz Zasławski. Ten niemiecki producent i DJ rosyjskiego pochodzenia tworzy muzykę w gatunku electro house, progressive house czy dubstep.

Ile zarabia jako producent muzyczny? Za rok 2016 zarobił jedyne 24,5 miliona dolarów. Główne jego zarobki pochodzą oczywiście z imprez jakie ma okazje grać w najlepszych klubach na świecie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako kilkulatek od gry na pianinie. Obecnie produkuje i tworzy swoje utwory w takich programach jak Cubase wykorzystując przy tym rozpoznawalne wtyczki muzyczne takie jak Sylenth1 czy Nexus. Jego największe produkcje to m.in. „Stay” czy tez „Get Low”.

Film dokumentalny na temat kariery Zedd’a:

Miejsce 3 – David Guetta (28 mln $)

David Gueatta producent muzyczny

David Guetta

Pierwszym DJ i producentem otwierającym podium naszego rankingu jest popularny obecnie David Guetta. Ten urodzony we Francji artysta tworzy głównie muzykę dance czy tez tzw. Bigroom house. Zarobki tego producenta muzycznego wyniosły za poprzedni rok dwadzieścia osiem milionów dolarów co stawia go na trzecim miejscu w rankingu.

Początkowo David pracował dla francuskiego radia jeszcze w latach 90-tych. Ten prawie 50 letni muzyk ma na swoim koncie siedem płyt studyjnych. W ramach swojej kariery współpracował z takimi artystami jak Nicki Minaj, Avicii, Afrojack czy Usher. Jest tez twórcą hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2016. Jego najbardziej rozpoznawalne przeboje to „Hey Mama”, „Play Hard” czy tez „2U”.

David Gueatta dzieli się swoją wiedzą muzyczną:

Miejsce 2 – Tiesto (38 mln $)

Tiesto producent muzyczny

Tiesto

Drugie miejsce na podium zajmuje nie kto inny jak Tiesto. Ten legendarny DJ i producent pochodzący z Holandii właściwie nazywa się Tijs Michiel Verwest i obecnie jako 47 latek jest jednym z najbardziej doświadczonych przedstawicieli muzyki klubowej. Tiesto aktywnie działa na scenie muzycznej już od 1985 roku.

Ile zarabia producent muzyczny i DJ z takim doświadczeniem? Za 2016 rok Teisto zarobił 38 milionów dolarów. Popularność przyniosły mu głownie tworzone przez niego remiksy, które produkował już od 1999 roku. Współpracował z takim artystami jak Madonna, Timbaland czy Justin Timberlake. W 2007 roku otworzył swój klub o nazwie „Cineac” w Amsterdamie. W latach 2002, 2003 i 2004 Tiesto zajął pierwsze miejsce w rankingu 100 najlepszych DJ-ów wybranych przez publiczność wg. DJ Magazine. Najbardziej rozpoznawalne przeboje wyprodukowane przez Tiesto to „Red Lights”, „Elements of Life” czy tez „The Only Way Is Up” wyprodukowany w kooperacji z Martinem Garrixem.

Tiesto jako mentor w studio przekazuje wiedzę na temat produkcji muzyki:

Miejsce 1 – Calvin Harris (63 mln $)

Calvin Harris producent muzyczny

Calvin Harris

Stało się. Pierwsze miejsce w rankingu najlepiej zarabiających producentów muzycznych i DJ-ów zajmuje Calvin Harris. Właściwie Adam Richard Wiles zarobił w 2016 roku oszałamiającą kwotę 63 milionów dolarów. Ten pochodzący ze Szkocji DJ i producent muzyczny udziela się również w roli piosenkarza, autora tekstów czy też gitarzysty.

Harris rozpoczął swoją przygodę z muzyką w 1999 roku a kluczowym dla jego kariery wydarzeniem była współpraca z Rihanną z którą w duecie stworzył utwór „We found love”. Początki nie były łatwe. W wieku 17 lat myśląc o przeprowadzce do Londynu w celu dołączenia do lokalnej sceny muzycznej pracował w supermarketach czy chociażby w fabryce ryb a zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Pierwszą EPkę o nazwie „Stouffer” wydał w 2002 roku. W wieku 21 lat odnosząc pierwsze sukcesy podpisał kontrakt z takimi wytwórniami jak Sony BMG czy tez EMI. W swojej karierze współpracował z takimi gwiazdami jak Dizzee Rascal, Lady Gaga, Kylie Minoque czy tez wspomniana wcześniej Rihanna. Największe wyprodukowane przez niego przeboje to m.in. „We found love”, „This Is What You Came For” czy tez „Summer”.

Obecnie Calvin Harris jest najlepiej zarabiającym na świecie producentem muzycznym i DJ-em!

Live set Calvina Harris’a zarejestrowany na Ibizie w 2015 roku:

 

Ile zarabia producent muzyczny – podsumowanie?

Zamykając cały ranking warto podsumować jak wyglądają zarobki najlepszych na świecie DJ-ów i producentów w szerszym ujęciu:

ile zarabia producent muzyczny-ranking

Zarobki top 12 najlepiej zarabiających producetnów i DJ-ów na świecie

Zdecydowanie Calvin Harris deklasuje konkurencję. Czy tego chcemy czy też nie z pewnością jest to zasługa popularności jego komercyjnych i mainstreamowy’ch hitów. Łącznie cała dwunastka zarobiła bagatela 300 mln. dolarów – oto dowód na to, że muzyka klubowa ma się dobrze.

Jeżeli jesteś producentem muzycznym to kto wie? Może Tobie również jest pisane życie gwiazdy światowego formatu? 🙂

Poznaj kilka przykładowych naszych porad!

Źródło

 

 

Komentarze

Czytaj więcej