Nowa rola producenta muzycznego w erze cyfrowej

Świat się zmienia. Dziś niemal każdy z nas korzysta w jakimś stopniu z tego co daje nam sieć Internet. Żyjemy w czasach w których kształtuje się na naszych oczach społeczeństwo informacyjne dla którego dane i informacje nabierają szczególnej wartości. Jak w takim razie na przestrzeni ostatnich lata zmieniła się rola producenta muzycznego? Czy jest jeszcze miejsce dla tradycyjnych producentów muzycznych? Przeczytaj nasz artykuł.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym kim tak naprawdę jest ktoś kto zajmuje się profesjonalnie produkcją muzyki i pracuje zawodowo jako producent muzyczny – nasz wpisz znajdziecie tutaj.

W wielkim skrócie to osoba odpowiedzialna niekoniecznie za sam proces tworzenia muzyki ale odpowiedzialna za całościowy proces tworzenia utworu muzycznego czy albumu. Osoba która nadzoruje etapy tworzenia produkcji muzycznej, albumu itd. Odpowiadająca m.in. za aranżacje, wybór muzyków czy nadzór nad procesem masteringu.

Dziś pod pojęciem producenta muzycznego kryje się tak naprawę kilka ról, które wzajemnie mogą się przeplatać. Bardzo często tym tytułem posługują się np. beatmakerzy, którzy zajmują się produkcją podkładów muzycznych w swoim zaciszu domowym.

Jakie cechy charakteryzowały tradycyjnego producenta muzycznego jeszcze kilkadziesiąt lat temu? Oto główne wyróżniki.

 

Rola tradycyjnego producenta muzycznego

 • licencjonowanie produkcji na artystę -> tradycyjnie producent muzyczny zajmował się m.in. kwestiami licencjonowania pracy z artystami. Bardzo często była to dość mocno ograniczona ilość artystów do najbardziej zaufanego grona.

 

 • sprzedaż tylko produkcji na licencjach ekskluzywnych -> jeszcze kilka lat temu rynek znanych producentów (zwłaszcza w USA) pracował głównie na licencjach ekskluzywnych produkując muzykę tylko na wyłączność w ramach np. jakieś produkcji filmowej realizowanej przez duże studio. Były to zazwyczaj większe kontrakty na wyłączność.

 

 • licencjonowanie produkcji dla telewizji i filmów -> odnosząc się do punktu wyżej, głównymi zleceniodawcami tradycyjnych producentów muzycznych były duże studia filmowe oraz stacje telewizyjne.

 

 • brak sprzedaży produkcji online -> w czasach w których Internet dopiero raczkował nie istniała możliwość sprzedaże swoich produkcji online z czym mamy do czynienia dzisiaj.

 

 • bycie w tradycyjnej roli „osobą za kurtyną” -> dawniej producent muzyczny odpowiadał trochę za „brudną robotę” danej produkcji. Miał za zadanie wykonać swoją pracę a cały splendor często spadał na artystów wykonujących czy aktorów w produkcjach filmowych. Dziś sytuacja przedstawia się lepiej natomiast nadal producenci mogą być nie do końca docenienie za swoja pracę.

 

 • ograniczone dostęp do kanałów streamingowych, przychodowych i publiczności -> tradycyjny producent muzyczny mógł jedynie pomarzyć o serwisach streamingowych jak YouTube, Tidal itd. To ograniczało jednocześnie ilość i różnorodność źródeł dochodu. Identycznie było z dostępem do swojej publiczności i fanów. Siec Internet zmieniła w tym obszarze bardzo dużo. 

Jak się okazuje bycie producentem muzycznym XX wieku nie było proste. Wszystkie wymienione powyżej aspekty prowadziły do generowania problemów, które ograniczały możliwość rozwijania kariery zawodowej producenta muzycznego. Wśród głównych problemów możemy wymienić.

 

Główne problemy tradycyjnych producentów muzycznych

 • źródła dochodu i współpracy są oddalone i jest ich zazwyczaj kilka -> tradycyjny producent muzyczny zazwyczaj działał z zaledwie kilkoma dużymi wytwórniami. Praca z nimi przebiegała powoli a procesy potrafiły wydłużać się w nieskończoność.

 

 • otrzymywanie wynagrodzenia jest rozciągnięte w czasie -> przy dużych, tradycyjnych produkcjach mediowych finalizacja kontraktu i otrzymanie wynagrodzenia potrafiły bardzo mocno rozciągnąć się w czasie. Dzisiaj chociażby sam proces płatności online przyspiesza i usprawnia wyczekiwany przez każdego moment otrzymania wynagrodzenia za swoją pracę np. gdy producent muzyczny sprzedaje wystawiony na sprzedaż podkład muzyczny.

 

 • duża niepewność w związku z planowaniem finansów i rozwojem kariery -> biorąc pod uwagę leniwy i skostniały proces współpracy sensowne planowanie finansów z wyprzedzeniem było mocno utrudnione. To samo dotyczyło kariery i planowania rozwoju swoich kompetencji.

 

 • ograniczona baza konsumentów muzyki -> dawniej ilość kanałów dystrybucji była dość mocno organiczna co jednocześnie wpływało na zawężenie publiczność, która mogła zapoznać się z dziełem danego producenta muzycznego.

 

 • budżety z branży muzycznej dla producentów spadały -> rola producenta jako „osoby za kurtyną” powodowało to, że jego praca potrafiła być niedoceniana. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii pojawiało się coraz więcej nowych producentów. Zasady gry i pracy z producentami przez duże wytwornie i nie tylko nie zmieniały się jednak tak szybko co mogło wpływać na spadające zarobki producentów.

 

 • związanie długoterminowymi umowami i ograniczone możliwości rozwoju swojego biznesu -> tradycyjny model współpracy stawiał producenta muzycznego z góry na gorszej pozycji. Bardzo często duże podmioty z branży muzycznej wymagały umów, które ograniczały możliwości biznesowe na długi czas. Ta sytuacja obecnie zmieniła się na plus.

Podsumowując obraz pracy tradycyjnego producenta muzycznego w niektórych aspektach mógł dość mocno frustrować. Ograniczenie rozwoju, brak możliwości samorealizacji i planowania kariery mogły zniechęcać do dalszej pracy. Jednoczesne ograniczenia wynikające z pozycji siły dużych podmiotów na rynku muzycznym stawiały producenta w dość wątpliwej pozycji na rynku.

Na szczęście dziś żyjemy w trochę innych czasach i rola producenta została zmodyfikowana i ewaluowała pozwalając na wybór swojej własnej ścieżki rozwoju. Pojawiły się jednocześnie nowe możliwości współpracy. Kontakt z rynkiem i publicznością jest dzisiaj łatwiejszy jak nigdy dotąd.

Dodatkowo powstały nowe kanały i sposoby dystrybucji głównie w świecie online – można stwierdzić, że narodził się cyfrowy producent muzyczny wraz z nastaniem XXI wieku!

praca cyfrowego producenta muzycznego

Styl pracy producenta muzycznego w erze cyfrowej zmienił sie diametralnie.

Co zatem wyróżnia producenta muzycznego, który funkcjonuje w obecnej erze nowych mediów cyfrowych? Oto główne cechy.

 

 Rola cyfrowego producenta muzycznego

 • możliwość licencjonowania tej samej produkcji do więcej niż jednego artysty -> obecnie producenci muzyczni mają dostęp do platform internetowych takich jak np. BeatHaze.com i mogą dystrybuować swoje produkcje dużo szybciej i szerszej publiczności. Dodatkowo w ramach licencji non-exclusive mogą wystawić na sprzedaż ten sam podkład kilkukrotnie generując zyski.

 

 • możliwość sprzedaży za pomocą różnych rodzajów licencji -> obecnie producenci mogą tworzyć w prosty i szybki sposób zasady na jakich funkcjonują licencje sprzedawanych przez nich podkładów (np. od licencji non-exclusive po exclusive) to powoduje, że rynek stał się bardziej elastyczny.

 

 • możliwość synchronizacji licencji na produkcje dla telewizji, filmów i innych mediów -> dzisiaj producent ma możliwość wykorzystania np. jednej licencji, która reguluje wykorzystanie danej produkcji w dystrybucji na przestrzeni różnych kanałów mediowych.

 

 • kompleksowa możliwość zarządzania własnym biznesem online -> szybki rozwój branży internetowej i rynku e-commerce pozwala na stosunkowo łatwe zarządzanie i prowadzenie swojego biznesu zdalnie. Producent może stworzyć własną stronę, może korzystać z gotowych platform sprzedażowych lub może promować się w sieciach społecznościowych. Wachlarz możliwości promocji znacznie się zwiększył i prowadzenie własnej działalności zdalnie z domu jest obecnie rzeczywistością.

 

 • możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców -> kolejnym wyróżnikiem o którym częściowo wspominaliśmy jest możliwość stosunkowo łatwego dotarcia do grona potencjalnych odbiorców. Producent może za pomocą kilka kliknięć uruchomić np. promocje w ramach platformy Facebook, która dotrze z jego ofertą do zainteresowanych osób, które skorzystają z jego usług.

 

 • adoptowanie nowych modeli monetyzacji -> środowisko wirtualnie i pojawienie się wirtualnych biznesów zapoczątkowało pojawienie się nowych źródeł dochodów. W ramach monetyzacji swojej pracy producent może wykorzystywać różne modele współpracy w ramach kilku źródeł dochodu. Daje to dużo większe możliwości niż kiedyś.

 

 • produkcja muzyczna nie musi być jedynym źródłem dochodu -> najbardziej rozpoznawali producenci muzyczni, którzy wyrobią już swoja markę mogą rozszerzyć jej wpływ na inne działania. Przykładowo renomowany producent może stworzyć swój cykl kursów produkcji opatrzony jego marką. Oznacza to, ze zaczyna zarabiać nie tylko na samych produkcjach ale też na tym co wiąże się lub wywodzi z tego rodzaju działań. Warto o tym pamiętać i korzystać z takich możliwości.

Jak łatwo ocenić cyfrowy producent muzyczny obecnie funkcjonuje w całkowicie odmiennej rzeczywistości niż miało to miejsce np. 40 – 50 lat temu. Czy w takim razie obecne możliwości nie zawierają żadnych minusów ani wad?

Niestety nie do końca. Jak wszystko bycie cyfrowym producentem muzycznym ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chodzi o główne problemy z jakimi musi poradzić sobie współczesny producent muzyczny to możemy wymienić takie jak.

 

Główne problemy cyfrowych producentów muzycznych

 • mocno nasycony rynek muzyczny -> szybka komunikacja, stały rozwój technologii i sprzętu do robienia muzyki powodują, ze próg wejścia na rynek stal się bardzo niski. Oznacza to, że w krótkim czasie na rynku pojawia się wiele osób trudniących się produkcją muzyki. To kolejno prowadzi do tego, że na rynku mamy ogromna ilość produkcji muzycznych i rynek szybko się nasyca. Problemem staje się przebicie na tle innych oraz kluczowe stają się oryginalność oraz jakość produkowanych podkładów muzycznych.

 

 • potrzeba wykształcenia mentalności przedsiębiorcy -> producenta muzycznego charakteryzuje to, ze jest on artystą, który tworzy. W rzeczywistości biznesowej opartej o prawa popytu i podaży nie każdy odnajdzie się jako typowy przedsiębiorca czy biznesmen. Rolą producenta powinna być głównie produkcja a sprzedaż powinna być maksymalnie zautomatyzowana i realizowana przez wyspecjalizowane podmioty takie jak np. BeatHaze.com.

 

 • potrzeba zrozumienia jak działa mały biznes -> odnosząc się do punktu wyżej obecnie cyfrowy producent muzyczny powinien wiedzieć jakie są podstawowe zasady funkcjonowania małego biznesu. Nauka od kogoś kto prowadzi taką działalność z pewnością jest wartościowym doświadczeniem.

 

 • umiejętność zbalansowania procesu tworzenia vs. prowadzenie biznesu -> jest to dość trudna sztuka. Zwłaszcza dla osób, które nie czują się dobrze w roli przedsiębiorców. Jest to problem z którym musza się zmierzyć producenci nie mający np. swoich managerów czy grona specjalistów. Warto jednak rozwijać w sobie wiedzę biznesową ponieważ takie doświadczenie procentuje. Należy oczywiście odpowiednio wywarzyć priorytety i czas poświęcony na biznes oraz produkcję.

 

 • umiejętność generowania przychodów z licencji sprzedanych z różnych źródeł -> w tym wypadku również kluczowe staja się umiejętności biznesowe. Producenta muzycznego powinny interesować różne sposoby generowania dochodów w ramach jego licencji. Teoretycznie im więcej źródeł tym lepiej ponieważ ich suma może przynosić realny i znaczący przychód.

 

 • podążanie za ciągle zmieniającą się branżą muzyczną w świecie digital -> obecny świat nowych technologii zmienia się niezwykle dynamicznie. Oznacza to, że jeżeli producent muzyczny chce być na bieżąco z trendami musi również poświecić czas aby je śledzić i poznawać. To oczywiście oznacza, że pewien czas musi poświecić na research nowych narzędzi, rozwiązań czy technologii z których może korzystać. Czas ten przecież mógłby wykorzystać na produkcje. Jest to jednak niezwykle ważne aby stale rozwijać swój biznes cyfrowy producenta jak również swój warsztat muzyczny.

A jak Wy oceniacie z własnego doświadczenia zmiany, które zaszły na przestrzeni lat? Czy korzystacie z obecnie dostępnych narzędzi świata cyfrowego w ramach Waszej roli producenta muzycznego?

Komentarze

Czytaj więcej